P16 kotiturnauksessa onnistumisia
P15-P17 Pojat 2008-2010Julkaistu: 14.02.2025 20.43

P16 kotiturnauksessa onnistumisia

Lauantaina päästiin isännöimään kotiturnausta P16 kilpasarjassa. Kaikki sarjan kymmenen joukkuetta saapuivat Onni Areenalle vääntämään pisteistä, joten vilskettä ja vilinää riitti.

Päivä aloitettiin kymmeneltä pelillä SC Urbans/Steelersiä vastaan. Lataus ja valmistauminen peliin tuntui olevan kohdillaan, mutta ihan ei päästy pelin päälle niinkuin olisi haluttu. Fyysinen kamppailupeli päättyi aiemman kohtaamisen tapaan pistejakoon, tällä kertaa 3-3 lukemin. Ei siis ollenkaan huono tulos, mutta hieman pettyneitä jätkät olivat kun tiesivät parempaan pystyvänsä.

Päivän päätösottelu pelattiin illalla seitsemältä ja vastustajana EräViikingit Valkoinen. Pitkän tauon myötä pelin alku oli ehkä oletetunkin tahmea. Mutta kun oikea vaihde saatiin silmään, alkoivat lukemat tulostaululla vaihtua tiheään tahtiin. Onni Areenan äänekkään summerin töötätessä viimeisen kerran, kirjattiin tulokseksi komea 13-3 voitto.

Onnistuneesta turnauspäivästä saatiin kolme pistettä mukaan ja vanhempien pyörittämän turnauskahvion tuotoista boostia loppukauden rientoihin.

Kovat kamppailupelit nähtiin pitkän päivän aikana ja valitettavilta kolhuiltakaan ei vältytty. Päivän paras tulos oli kuulla, että säikähdyksellä selvittiin pahimmastakin 🙏

Kuukauden päästä sarja jatkuu naapuripitäjän puolella Lopen Lastikassa, nähdään siellä!